Ако търсите подробен, но лесен и разбираем курс по йога анатомия…намерили сте го!
Ако сте практикуващ, ще се научите да визуализирате и усещате какво се случва във Вашето тяло, да откривате оптималната постановка на тялото и активацията на мускулите, и ще изградите усет как да модифицирате практиката си, за да е тя безопасна, максимално осъзната и удовлетворяваща.
Ако сте учител, първо ще приложите наученото към собствената си практика, а след това ще го използвате да изграждате класове и да помагате на учениците си малко по-интегрирано. Разбирането, което ще Ви даде функционалната йога анатомия ще Ви помогне да изградите личната си практика, да развиете инструкциите си, да имате повече избор за варианти на позите и да намерите стил на преподаване, който ще е изцяло, уникално Ваш.
Курсът включва:
>> над 50 урока в 20 раздела;
>> 50+ видеа, които можете да свалите;
>> над 360 мин видео материал;
>> 24 месеца достъп;
>> 1 сертификат за завършено обучение.
Някои от нещата, които ще научите
>> езика и терминологията на анатомията;
>>моделите на движение в различните групи асани;
>> компенсаторни модели в отделните асани;
>> над 15 асани разглобени на елементи;
>> как да работим в асана, за да си спестим травми и разочарования.
Как става всичко?
- Записвате се на курса;
- Създавате си профил (в горен десен ъгъл) – за да Ви е по-лесно по-нататък;
- Вземате всички уроци, включващи:
- малко текст и много видео уроци;
- задачи за изследване;
- тестове към материала;
- въпроси за дискусия.
3. Получавате сертификат за завършено обучение по “Функционална анатомия на йога 80 ч”
-
МОДУЛ 1 - ВЪВЕДЕНИЕ ВЪВ ФУНКЦИОНАЛНАТА АНАТОМИЯ
Този модул ще Ви представи курса и ще Ви въведе в понятията, терминологията и базата за функционалната анатомия.
-
МОДУЛ 2 - СЪЕДИНИТЕЛНА И МУСКУЛНА ТЪКАН
Този модул ще Ви помогне да разберете как много структури в тялото могат да влияят на движенията ни. Ще научите как съединителната тъкан е основа за повечето тъкани в тялото и ще се запознаете с някои видове съединителна тъкан. Освен това, ще разберете как тези видове тъкан си взаимодействат и как отделните компоненти на мускулите допринасят за движенията ни.
-
МОДУЛ 3 - СКЕЛЕТНАТА СИСТЕМА
В този модул ще се запознаем с особеностите на скелетната система, видовете кости и стави, както и процеса на формиране на костите.
-
МОДУЛ 4 - НЕРВНАТА СИСТЕМА
В този модул ще се запознаете с нервната система, нейните компоненти и функции. Ще разгледаме и някои невромускулни принципи като принципът за двойките мускули и проприоцептивната невромускулна фасилитация.
-
МОДУЛ 5 - СТЪПАЛО И ГЛЕЗЕН
В този модул ще научите структурата на стъпалото и глезена. Разбирането за структурите, които ги изграждат ще Ви обясни и как тези структури пречат или позволяват движенията на стъпалото и глезена. Ще разберете и защо стъпалото е основата за стойката Ви и асана като цяло. Освен това, ще научите и как някои от структурите на стъпалото допринасят за енергийната работа в йога асана и банда.
-
МОДУЛ 6 - КОЛЯНОТО
В този модул ще разберете как компонентите на коляното си взаимодействат, за да осигурят неговата стабилност и функция. Ще научите и как колянната капачка влияе на функциите на коляното. Ще с запознаете с основните лигаменти, които държат коляното стабилно, както и с менискусите, тяхното устройство и функции. Ще разберете кои са мускулите около коляното и как те създават възможните движения в коляното.
-
МОДУЛ 7 - ТАЗОБЕДРЕНАТА СТАВА
Този модул ще Ви обясни основната структура и функция на тазобедрената става. Ще се фокусираме върху мускулите отпред, отзад и отвътре на бедрото, както и мускулите, покриващи таза. Ще научите имената им, залавните им места, както и функциите им. Естествено ще видим и как тези мускули оказват влияние върху гъвкавостта в тазобедрените стави.
-
МОДУЛ 8 - ТАЗЪТ
Този модул ще Ви запознае с таза, кръстно-хълбочните стави и псоаса - един от много важните мускули за нашата йога практика. Ще научите устройството и функциите на таза, както и неговата роля в поддържането и модулирането на стойката на тялото. Ще изследваме кръстно-хълбочните стави и защо те често страдат при неоптимални движения. Ще откриете силата на псоаса и неговата роля като обединител на Мула и Уддияна банда.
-
МОДУЛ 9 - ГРЪБНАЧНИЯТ СТЪЛБ
Този модул ще Ви представи гръбначния стълб. Ще разберете как неговите компоненти си взаимодействат, за да позволяват движенията в гръбначния стълб. Ще научите и разликите в устройството и функциите на трите отделни части на гръбначния стълб, както и мускулите, които го поддържат и тяхното местоположение.
-
МОДУЛ 10 - АНАТОМИЯ НА ЕНЕРГЕТИКАТА: ДИШАНЕ И БАНДА
Този модул ще изследва връзката между дишането и банда. Ще научите кои анатомични структури са физическите представители на Мула и Уддияна банда и ще откриете как да започнете да търсите банда в асана практиката си. Освен това, този модул ще разгледа и целите на банда в асана практиката. Не на последно място,ще разгледаме няколко начин на дишане и как дишането може да бъде повлияно от активацията на банда.
-
МОДУЛ 11 - РАМЕНЕН ПОЯС
Този модул ще Ви запознае с раменния пояс. Ще научите структурните му компоненти и как те си взаимодействат, за да ни дадат разнообразие от движения. Ще научите мускулите, които движат лопатката, ключицата и хумеруса. Ще разберете също и кое създава стабилност и кое пречи на мобилността в раменния комплекс.
-
МОДУЛ 12 - ДЛАНТА, КИТКАТА И ЛАКЪТЯТ
В този модул ще изследваме цялата кинетична верига на горния крайник, включваща рамото, лакътя, китката и дланта. Ще научите анатомичните им компоненти, както и мсукулите, които инициират движенията в тези стави. Ще направим и сравнителен анализ между горния и долния крайник.
-
МОДУЛ 13 - АНАТОМИЯ НА НАВЕЖДАНИЯТА НАПРЕД
В този модул ще започнете да прилагате знанията си по функционална анатомия и ще разберете анатомията на навежданията напред. Ще научите кое позволява и ограничава дълбочината на позите с навеждане напред и как различните функционални компоненти влияят на качеството на движение в тези пози.
-
МОДУЛ 14 - ОСНОВНИ ДВИГАТЕЛНИ МОДЕЛИ В НАВЕЖДАНИЯТА НАПРЕД
Този модул ще изследва някои често срещани модели на движение, които са характерни когато има някакви ограничения за пълно навеждане напред. Ще научите откъде идват тези ограничения и как да работите с тях. Ще научите и техники как да помогнете на Вашите ученици да преодолеят своите ограничения в позите с навеждане напред.
- Основни модели в навеждания напред – общ преглед на модула
- Модели на движение в навежданията напред
- Модели на движение в навежданията напред – упражнения за изследване
- Тест – Модели на движение в навеждания напред
- Въпроси за дискусия – Модели на движение в навеждания напред
- Модели на движение в навеждания напред – обобщение на модула
-
МОДУЛ 15 - АНАТОМИЯ НА ВЪНШНАТА БЕДРЕНА РОТАЦИЯ
В този модул ще започнем изследването на позите, изискващи външна бедрена ротация. Ще научите как разликите в анатомията при стоене и седене оказва влияние на свободата на движение в тазобедрената става. Освен това, ще научите и защо свободата на движение в ТБ ставата е различна, когато изпълняваме пози с външна ротация само с единия крак и с двата.
-
МОДУЛ 16 - МОДЕЛИ НА ДВИЖЕНИЕ В ЛОТОС
В този модул ще разгледаме моделите на движение в две ключови и спорни пози - Лотос и Крак зад главата. Ще разгледаме основните модели напрежение, които ограничават изпълнението на тези пози или свободата на движение в тях. Ще разгледаме някои начини да работим с това напрежение и да развиваме гъвкавостта си постепенно.
-
МОДУЛ 17 - АНАТОМИЯ НА УСУКВАНИЯТА
В този модул ще се запознаете с анатомичните компоненти, които позволяват или ограничават усукванията. Ще научите и как тазът и гръбначният стълб допринасят за дълбочината на усукванията. Ще разгледаме някои усуквания от седеж и как "вързването" на ръцете допринася за стабилността на позите с усукване. Освен това ще се запознаете и как можете да помогнете на ученици, чиито пропорции правят усукванията предизвикателство.
-
МОДУЛ 18 - МОДЕЛИ НА ДВИЖЕНИЕ И ВАРИАНТИ НА УСУКВАНИЯ
Този модул ще задълбочи познанията Ви за позите с усукване. Модулът ще изследва и как връзването на ръцете в пози с усуквания влияе на изпълнението и освен това ще разгледа начини да помагате на учениците си да прогресират в тези пози.
-
МОДУЛ 19 - АНАТОМИЯ НА БАЛАНСИТЕ НА РЪЦЕ
Този модул ще Ви запознае с анатомичните компоненти и функционални модели, необходими за стабилни и безопасни баланси на ръце. Ще разглеждаме най-вече Бакасана и Титибасана и ще научим как да използваме общия модел на баланс на ръце, за да развием отскачането назад и напред.
-
МОДУЛ 20 - БАЛАНСИ НА РЪЦЕ С ГЛАВАТА НАДОЛУ
В този модул ще разглеждаме какво още е необходимо, за да застанем на ръце. Ще вземем някои техники, които ще ни помогнат да работим към заставането на ръце безопасно, както и начини да развием силата и стабилността, която е необходима, за да стоим на ръце.
-
МОДУЛ 21 - АНАТОМИЯ НА НАВЕЖДАНИЯТА НАЗАД
Този модул е посветен на навежданията назад. Ще изследваме как работи тялото в навеждания назад от позиция по корем, където ръцете не се използват за създаване на движението. Ще разгледаме и някои често срещани модели в Гледащо нагоре куче, които влияят на всички навеждания назад. Ще научим къде обикновено имаме ограничения и задържаме напрежение и как да работим с тях интелигентно, за да ги преодолеем. Ще приложим основните принципи към Мост и ще научим как да работим постепенно към Мост с падане отгоре.