10 шокираши начина, по които стойката влияе на здравето
Стойката ни - начинът, по който седим и стоим - рядко е следствие от генетиката ни или извън контрол. Тя обикновено е резултат от хроничното мускулно напрежение, което дърпа скелета ни извън подредба. Това мускулно напрежение се трупа във времето посредством ежедневни движения и навици както и реакцмиите ни на стрес.
С други думи, мускулната поамет до голяма степен определя и обичайната ни стойка. Как да започнем да я поправяме, можете да видите в това видео. Но преди това нека видим някои неподозиращи начина, по които тя влияе на здравето ни.
1. Стойката може да увеличава или намалява нивото на тестостерона. През 2010 г. е правено научно изследване как "силовата стойка" влияе на тестостерона и беше доказано, че хора с отворени, заемащи повече пространство позиции на телата си (силови стойки) имат и повишено ниво на тестостерон. Хора със стойки, изглеждащи "смачкани и събрани - обратното.
Тестостеронът, за който знаем, че е основният мъжки хормон, освен това играе роля в ного други телесни функции. Освен регулацията на либидото, тестостеронът стимулира растежа на мускулите, производството на червени кръвни телца и колаген в кожата, подобрява пространственото мислене и настроението и повишава самочувствието и самоувереността.
И щом само 2 минути в такива "силови" позиции може да има измеряема промяна в тестостерона какво да кажем за цял ден, прекаран в определна позиция на тялото?
2. Стойката може да увеличи ии намали нивото на кортизол.
Това също е било тестувано в изследването от 2010 г. на Харвардския университет. След 2 минути в стойка, излъчваща самочувствие и отвореност, кортизолът спаднал, а при хората със затврени стойки, нивото му се повишило.
Кортизолът, както знаем, е хормонът на стреса. Той помага да се справим със стреса кратковременно - като когато ни нападнат и трябва да избягаме. Но ако нивото на този хормон е повишено целодневно - като при психческо натоварване - ефектът върху здравето може да е разрушителен. Нисък имунитет, сърдечни проблеми, диабет, напълняване и затлъстяване, проблеми със щитовидната жлеза и обмяната, безплодие, Алцхаймер...Това са само малкото състояния, свързани с неотработения стрес.
Със сигурност не искаме да стоим или седим като смачкани!
3. Стойката влияе и на поносимостта към болка.
Пак през 2010 г. е правено друго изследване, в което е разгледано как стойката влияе на болката. след около 20 сек в по-доминираща поза, изследваните са показали увеличена поносимост към болка.
Добрата стойка помага да понасяме по-добре болка, защото тя дава усещането за контрол. Когато усещаме, че имаме контрол като че ли ни боли по-малко и обратно. (Това донякъде също е свързано с тестостерона).
И този факт може би е особено важен за хора с хронични болки. Когато нещо ни боли, уморени сме или депресирани, инстинктивно заемаме поза, която да ни свие и защити. Но такива позиции на тялото, както вече знаем, променят хормоналните нива и всъщност правят по-трудно справянето с болката.
4. Стойката може да причини ишиас, дегенерация на междупрешлени дискове и артрит.
Това не е толкова шокиращо на пръв поглед, но повечето хора не осъзнават колко директно всъщност стойката им води до много от проблемите с гръбначния стълб. Най-често срещаните проблеми засягат лумбалния и шийния дял на гръбнака, където гръбнакът си има естествени извивки.
Когато мускулите около кръста и врата са хронично стегнати, те компресират нерви, дискове, прешлени. Това води до шипове най-малкото, херниирали дискове, изтъняване на дисковете, притискане и възпаление на нерви. Понякога тези неща са неизбежни по структурни причини, но в повечето случаи причината е напълно функционална, а именно - как използваме тялото си.
5. Ако спортувате, дибалансите в стойката повишават риска от травми.
И това не е шокиращо наистина: да се натоварва лошо подредено тяло си е престъпление. Чупки в кръста, един хълбок по-висок от другия, завъртени навътре или навън крака - всичко това си е проблем и без натоварвания, а като се натовари, освен да става по-лошо няма накъде.
И разбира се, че спорт без травми няма, но със сигурност при добра стойка и подреденост на тялото, рискът от травми е по-малък. Травми като болки в гърба, коленете, глезените са все свързани с лоша стойка. И ако някой, който седи по цял ден може да не усеща тези неща, при натоварване слабите звена не издържат.
6. Стойката е тясно свързана и с главоболието - поне главоболие, причинено от напрежение.
И това е разбираемо. Всеки мисалайнмънт на гръбнака като издадена напред глава, повдигнати хронично рамене или сколиоза хронично претоварва определени мсукули. А стегнатите и скъсени мускуи действат като система от лостове - те дърпат различни други части на тялото накъдето си искат и това не става без болка. Главоболието често е следствие от това, че стегнати мускули на врата ии раменете дърпат мускулите по скалпа. Установено е, че окоо 78% от главоболията имат такива причини.
7. Стойката може да повишава кръвното налягане.
Ако сте прегърбени, прочетете много внимателно следващите точки.
Кифозата е резултат от хронично стегнати мускули на корема и гърдите, които дърпат гръдния кош и главата надолу. Някога, такава стойка беше характерна повече за възрастни хора, но днес все повече млади и дори деца са изгърбени, заради многото време наведени над телефоните си.
Изгърбването и мускулното напрежение, което го причинява силно компресира гръдната кухина, което повишава кръвното налягане. Дишането очевадно също се нарушава. Така прегръбването далеч не е само естестически некрасиво, а и доста опасно.Но никога не е късно да започнете да изправяте стойката си, а оттам да подобрите здравето си. Можете да започнете тук.
8. И да, стойката може да наруши дишането като го направи плитко.
С издадена напред глава и смачкан гръден кош е много трудно да се диша дълбоко. Белите дробове не могат да се разтварят встрани, тъй като и коремът е стегнат и диафрагмата не може да натисне надолу, за да създаде пространство в гръдната кухина.
И ако си мислите, че това не е кой знае какво, четете по-нататък. Плиткото дишане предизвиква реакция на стрес, което ще рече, че нервната система реагира като при стрес. Това отслабва имунната система, причинява умора, води до проблеми със сърцето и съдовете, намалява кислорода в тялото и като цяло е свързано с тревожност и панически атаки. Ако човек не може да диша дълбоко, страда цялото тяло.
Както казах, когато сте изгърбени, хроничното напрежение в коремните мускули компресира органите в коремната кухина. А там са стомахът и червата. Ако те са постоянно компресирани, нито храносмилането, нито елиминацията ще са ефективни. И това, най-малкото, е доста некомфортно.
Но ефекта от недобрата и неподредена стойка не свършва с тези неща. Прегърбените хора може би по-често имат нужда да пишкат, например, защото и пикочният мехур се притиска. Но тъй като мускулите, които извършват елиминацията са свързани с мускуите, които са напрегнати от изгърбването, пишкането може да не е толкова лесно.
Ние сме свикнали да мислим за тези проблеми като за проблеми, идващи с възрастта, но реално всички те са следствие от хроничното мускулно напрежение и привичната ни стойка.
10. И още нещо, засягащо мъжете. Лошата стойка може да доведе до импотентност.
Когато се сетгнат мускулите на корема, стягат се и мускулите на тазовото дъно - това е част от т.нар. реакция на избягване. Реакцията на избягване е рефлекс, инстинктивна реакция на цялото тяло при опасност, при която специфични мускули се стягат. А когато мускулите на таовото дъно са хронично стегнати, като всеки мускули те "замръзват" - т.е. губим способността да ги контролираме съзнателно.
А и всичко, което казахме досега, нарушава кръвообращението към тази област. С понижения тестостерон и повишен кортизол, намаленото либидо....нещата не изглеждат добре.
ДОСТАТЪЧНО ЛИ Е ТОВА?